Rodzaj szkoły: Zespół Szkół
Kraj: Polska, Chełm
Nazwa szkoły: Zespół Szkół Ekonomicznych i III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa w Chełmie
Obszar zapewniania jakości: Zaspokajanie indywidualnych potrzeb uczniów
Kontakt: zse3lo.chelm@gmail.com
Streszczenie praktyki:
Do SKP Impuls należą chętni uczniowie z klas Technikum Ekonomicznego i Liceum Ogólnokształcącego. W ramach Klubu realizowane są projekty edukacyjne z zakresu przedsiębiorczości oraz edukacji ekonomicznej i finansowej. Członkowie Klubu uczestniczą w projektach i konkursach ekonomicznych proponowanych przez NBP, Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości i inne podmioty oraz realizują zadania własne wg. propozycji i potrzeb uczniów. Uczniowie sami wyszukują nowe konkursy i projekty i uzasadniają potrzebę uczestnictwa w nich. Członkowie Klubu działają również w wolontariacie.
Opis praktyki:
Szkolny Klub Przedsiębiorczości Impuls powstał w konsekwencji poszukiwania nowych, innowacyjnych metod zainteresowania uczniów tematyką ekonomiczno-finansową. Procedura wyglądała następująco: najpierw nauczyciele opiekunowie Klubu przeszli serię szkoleń i warsztatów organizowanych przez Narodowy Bank Polski i Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości; następnie wstąpili do Klubu Nauczycieli Przedsiębiorczych działającego przy NBP i założyli w szkole SKP Impuls.
Klub umożliwia zaangażowanie się w szeroką gamę aktywności. Oto niektóre z nich: Szkolna Internetowa Gra Giełdowa, konkursy na prace pisemne, konkursy i olimpiady przedmiotowo-tematyczne, warsztaty z ciekawymi ludźmi ze świata biznesu, warsztaty szkoleniowe on-line organizowane przez NBP, wyjścia na zajęcia do zakładów pracy (np. w ramach Dnia Przedsiębiorczości), organizowanie imprez tematycznych na terenie szkoły np. Tygodnia Oszczędzania. Ponadto członkowie klubu mogą uczestniczyć w sesjach doradztwa biznesowego z ekspertami SGH (np. przy realizacji programu „Akademia Edukacji Menedżerskiej” – kafeteria edukacyjna dla licealistów. W szkole organizowane są spotkania z absolwentami prowadzącymi własne biznesy lub zajmującymi ciekawe stanowiska w swoich zakładach pracy. Członkowie Klubu angażują się również w wolontariat – pomagają w nauce uczniom słabszym, zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty zawodowe, uczestniczą też w akcjach ogólnopolskich, np. Pomóż dzieciom przetrwać zimę, Góra grosza czy Szlachetna paczka.
Sztandarowymi innowacyjnymi projektami realizowanymi przez członków klubu są:
– Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo – uczniowie uczestniczą w grze edukacyjnej polegającej na założeniu w szkole własnej firmy zorganizowanej na wzór spółki jawnej; szukają pomysłu na produkt, przygotowują biznesplan, podejmują działania marketingowe, produkują i sprzedają swoje produkty (usługi), prowadzą dokumentację finansową, podejmują ryzyko biznesowe;
– Zarządzanie firmą – jest to program edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych; zajęcia prowadzone są w oparciu o komputerową symulację procesów gospodarczych; w trakcie gry uczniowie przekonują się o konieczności posiadania wiedzy teoretycznej do podejmowania trafnych decyzji gospodarczych.
Zajęcia często prowadzone są w formie wykładów e-learningowych, zajęć w Second Life, na forach, czatach, a także z wykorzystaniem filmów edukacyjnych kończących się dyskusją on-line – tak realizowane są projekty z NBP, FMP czy SGH. Część pracy w ramach Klubu młodzież może wykonywać w domu, w dogodnym dla siebie czasie.
SKP Impuls współpracuje m.in. z: Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości – jest to pozarządowa organizacja pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych; Narodowym Bankiem Polskim, Izbą Skarbową w Lublinie, lokalnymi przedsiębiorcami i pracownikami firm i banków, absolwentami szkoły będącymi właścicielami firm.
Rezultaty:
– Wprowadzenie do szkoły innowacyjnych metody nauczania przedsiębiorczości, finansów i bankowości.
– Wykształcenie przedsiębiorczych postaw wśród uczniów.
– Pogłębienie wiedzy ekonomicznej uczniów.
– Rozwijanie umiejętności i kluczowych kompetencji uczniów w zakresie przedsiębiorczości oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych.
– Wskazanie uczniom możliwych kierunków rozbudzania własnych zainteresowań.
– Umożliwienie uczniom poznania własnego charakteru,osobowości oraz umiejętności.
– Przygotowanie młodzieży do wyzwań współczesnego świata, do których należą: tendencja do integracji i globalizacji życia społecznego, wzrost roli wiedzy i informacji oraz szybki postęp naukowo-techniczny.
– Wykształcenie u uczniów odpowiednich postaw: systematyczności, dokładności, rzetelności oraz umiejętności szlachetnej rywalizacji.
– Zachęcanie do studiowania kierunków poszukiwanych na rynku krajowym bądź międzynarodowym
przygotowanymi do prawidłowego funkcjonowania na rynku pracy, do wyzwań współczesnego świata.
– Promocja i podniesienie prestiżu szkoły.
Fundacja Fundusz Współpracy
ul. Górnośląska 4a
00-444 Warszawa
www.cofund.org.pl
Kontakt do organizatorów:
konkurs@najlepszazawodowa.pl
+48 724 590 517