Rodzaj szkoły: Zespół Szkół
Kraj: Polska, Warszawa
Nazwa szkoły: Zespół Szkół Spożywczo-Gastronomicznych
Obszar zapewniania jakości: Współpraca z otoczeniem szkoły
Kontakt: zssgl@edu.um.warszawa.pl
Streszczenie praktyki:
Projekt ma na celu przygotowanie i przeprowadzanie co roku dwóch ogólnopolskich konkursów: kulinarnego i kelnerskiego, w których startują reprezentanci szkół gastronomicznych z całego kraju. Konkursy odbywają się pod hasłem „Kuchnia Polska na Mazowszu”. Jury stanowią wybitni fachowcy w dziedzinie gastronomii oraz nauczyciele. Pracodawcy, producenci, restauratorzy prowadzą w dniu konkursu spotkania i prezentacje. Zapraszani są znani szefowie kuchni. Młodzież wraz z nauczycielami, szefami kuchni i z absolwentami przygotowuje uroczysty bankiet, w którym udział biorą przedstawiciele wielu środowisk współpracujących ze szkołą. Projekt obejmuje ponadto różnorodne szkolenia i warsztaty dla młodzieży oraz nauczycieli szkół gastronomicznych z całego kraju.
Opis praktyki:
Projekt został wdrożony w celu zbliżenia różnorodnych środowisk związanych z produkcją żywności – pozwala na nawiązanie wielopłaszczyznowej współpracy między: hotelami, restauracjami, firmami cukierniczymi, zakładami spożywczymi, firmami produkującymi sprzęt do tych zakładów, szkołami, uczelniami, pracodawcami, uczniami, nauczycielami i absolwentami szkół. Doskonali umiejętności kulinarne, kelnerskie oraz rozbudza kreatywność uczniów szkół gastronomicznych.
Wiodącym przedsięwzięciem jest Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny „Kuchnia Polska na Mazowszu”, adresowany do uczniów szkół gastronomicznych z całej Polski. W konkursie mogą brać udział również reprezentacje innych krajów. Konkurs składa się z dwóch etapów:
– I etap to kwalifikacja, czyli przygotowanie zgłoszenia, receptur, opisu produkcyjnego oraz zdjęć potraw – zakąski gorącej i dania głównego, według zasad przewidzianych w regulaminie Konkursu Kulinarnego. Przejście zespołu kulinarnego do II etapu kwalifikuje automatycznie uczestnika Konkursu Kelnerskiego z danej szkoły. Zatwierdzenia tego udziału dokonuje Jury składające się z szefów kuchni i nauczycieli przedmiotów zawodowych. Do II etapu konkursu zostaje zakwalifikowanych maksymalnie 12 ekip szkolnych.
– II etap to finał, który składa się z dwóch oddzielnych konkursów: kulinarnego, w którym startują zespoły dwuosobowe, a zadaniem jest wykonanie 4 porcji zakąski gorącej i 4 porcji dania głównego – według zasad przewidzianych w regulaminie Konkursu Kulinarnego; i kelnerskiego, w którym uczniowie startują pojedynczo, a ich zadaniem jest rozwiązanie teoretycznego testu wiedzy zawodowej, nakrycie stołu (klasyczne oraz improstyl) oraz wykonanie zadania dodatkowego – zgodnie z zasadami przewidzianymi w Konkursie Kelnerskim.
Konkursy kulinarny i kelnerski oceniane są przez dwa niezależne składy Jury. Jurorami są szefowie kuchni, mistrzowie kelnerstwa oraz nauczyciele kształcenia zawodowego. Łączny wynik obydwu konkursów wyłania zwycięską ekipę szkolną.
Projekt „Kuchnia Polska na Mazowszu” obejmuje również: szkolenia i warsztaty dla młodzieży i nauczycieli szkół gastronomicznych z zakresu najnowszych trendów obowiązujących w gastronomii i cukiernictwie, barmaństwa, carvingu, baristyki, postępu technicznego; spotkania uczniów, nauczycieli, szefów kuchni, mistrzów kelnerstwa i cukiernictwa, przedstawicieli firm i instytucji związanych z produkcją spożywczo-gastronomiczną oraz pracowników naukowych wydziałów SGGW związanych z produkcją żywności; oraz przygotowanie przez uczniów, absolwentów, nauczycieli, szefów kuchni i pracodawców uroczystego bankietu dla zaproszonych gości i uczestników konkursu.
Przygotowania do każdej edycji „Kuchni Polskiej na Mazowszu” rozpoczynają się najpóźniej w maju, a sam konkurs odbywa się na przełomie listopada i grudnia. W okresie przygotowawczym pozyskiwani są sojusznicy działań: absolwenci, pracodawcy, sponsorzy. Opracowywany jest regulamin konkursu, ustalana agenda szkoleń i pokazów, planowane jest menu uroczystego bankietu. Na początku września rozsyłane są zaproszenia do szkół gastronomicznych. Informacje publikowane są na branżowych portalach internetowych. W październiku Kapituła Konkursu dokonuje kwalifikacji 12 ekip konkursowych.
Uczestnicy Konkursu Kulinarnego prezentują umiejętności w przygotowaniu oryginalnych potraw kuchni polskiej w nowoczesnej aranżacji. Zadanie polega na przygotowaniu dania głównego oraz zakąski według własnej receptury. Uczestnicy obowiązkowo muszą zastosować pewien zestaw składników, który jest corocznie ustalany przez Kapitułę. Przebieg i efekty pracy oceniają dwa składy jury: techniczny i profesjonalny. Uczestnik Konkursu Kelnerskiego musi wykazać się wiedzą z zakresu podstawowych zasad obsługi konsumenta. Jego zadaniem jest rozwiązanie testu w językach: polskim i angielskim, przygotowanie nakrycia stołu w stylu klasycznym i w improstylu oraz wykonanie zadania specjalnego, np. z zakresu barmaństwa, somelierstwa itp. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwa jury zawodowe. Szczegółowe kryteria oceny zawarte są w regulaminie konkursu.
Projekt „Kuchnia Polska na Mazowszu” co roku poddawany jest szerokiej ewaluacji. W tym celu prowadzone są wywiady z przedstawicielami szkół, instytucji i firm. Istnieje możliwość przesyłania wniosków i uwag przez wszystkie zainteresowane podmioty. Formuła projektu poddawana jest też ocenie wewnętrznej w Zespole szkół.
W ramach realizacji projektu szkoła współpracuje m.in. z: Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szefów Kuchni i Cukierni, Akademią Kelnerską Grzegorza Górnika, STALGAST-em (producent i dystrybutor sprzętu) jako głównym sponsorem, warszawskimi hotelami i restauracjami, szefami kuchni, mistrzami kelnerstwa oraz Wydziałem Nauk o Żywności oraz Wydziałem Nauk o Żywieniu i Konsumpcji SGGW.
Rezultaty:
– Podwyższenie jakości kształcenia zawodowego w szkołach gastronomicznych.
– Nawiązanie współpracy między szkołami i firmami związanymi z gastronomią.
– Doskonalenie umiejętności kulinarnych i kelnerskich uczniów szkół gastronomicznych.
– Rozbudzenie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów.
– Propagowanie i pogłębienie wiedzy o polskiej tradycji kulinarnej, zwłaszcza tradycji Mazowsza.
– Umożliwienie doskonalenia zawodowego i organizacyjnego nauczycieli.
– Promocja Zespołu szkół oraz podniesienie prestiżu placówki.
Fundacja Fundusz Współpracy
ul. Górnośląska 4a
00-444 Warszawa
www.cofund.org.pl
Kontakt do organizatorów:
konkurs@najlepszazawodowa.pl
+48 724 590 517